Jak można znaleźć psychologa? - zdrowie uroda

psychoterapeuta Kraków

Kto powinien zdecydować się na terapię grupową?

Kwalifikacji na terapię grupową dokonuje psycholog. Warto jednak mieć świadomość, w jakich sytuacjach zalecane jest skorzystanie z tej formy wsparcia.

Terapia grupowa organizowana jest najczęściej d

Jak można znaleźć psychologa? - zdrowie uroda psychoterapeuta Kraków
la osób z zaburzeniami takimi jak: otyłość, nerwica, lęk, depresja, uzależnienia, DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Grupy terapeutyczne co do zasady są planowane w taki sposób, aby dotyczyły konkretnego problemu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie lepszych efektów leczenia.

Niekiedy pacjentowi proponowana jest również psychoterapia indywidualna, stanowiąca uzupełnienie spotkań grupowych.


Często możesz czuć się tak jakbyś

Dołączenie do grupy nieznajomych może początkowo brzmieć onieśmielająco, ale terapia grupowa zapewnia korzyści, których psychoterapia indywidualna może nie mieć. Psychologowie twierdzą w rzeczywistości, że członkowie grupy prawie zawsze są zaskoczeni tym, jak satysfakcjonujące może być doświadczenie grupy.

Grupy mogą pełnić rolę sieci wsparcia i forum rezonansu. Inni członkowie grupy często pomagają ci wymyślić konkretne pomysły na poprawę trudnej sytuacji lub życiowego wyzwania i po drodze pociągają cię do odpowiedzialności.

Regularne rozmawianie i słuchanie innych pomaga również spojrzeć na własne problemy z odpowiedniej perspektywy. Wiele osób doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym, ale niewielu mówi o nich otwarcie osobom, których nie znają dobrze. Często możesz czuć się tak, jakbyś tylko zmagał się z problemem — ale tak nie jest. Może być ulgą, gdy inni rozmawiają o tym, przez co przechodzą, i zdasz sobie sprawę, że nie jesteś sam.

Różnorodność to kolejna ważna korzyść z terapii grupowej. Ludzie mają różne osobowości i pochodzenie, i patrzą na sytuacje na różne sposoby. Widząc, jak inni ludzie radzą sobie z problemami i dokonują pozytywnych zmian, możesz odkryć całą gamę strategii radzenia sobie z własnymi problemami.


Ten z kolei może albo zaproponować

W przypadku problemów osobistych nie ma co się wstydzić profesjonalnej pomocy, czyli udania się to terapeuty. Ten z kolei może albo zaproponować terapię indywidualną (np. psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym) lub też grupową. Taka terapia grupowa polecana jest szczególnie ludziom, którzy czują, że muszą się wygadać, poczuć, że nie są ze swoim problemem sami. Pomaga ona również otworzyć się na innych i zrozumieć, że różni ludzie mogą mieć różne problemy, nieraz bardzo podobne, a nieraz odmienne.


Terapia grupowa - komu może pomóc?

Każda grupa terapeutyczna to indywidualna społeczność, która ma swoją własną dynamikę i reguły działań. Psychoterapia tego typu jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cierpią z powodu różnorakich zaburzeń społecznych, takich jak nerwica lękowa i fobia społeczna. Uczestnicy grupy mogą w bezpiecznych warunkach przyglądnąć się swoim utrwalonym, niekorzystnym sposobom reagowania i przepracować je pod okiem profesjonalisty. Terapia grupowa daje narzędzia pomagające w życiu codziennym i uwalnia lęk.