Jak znaleźć psychologa - odkrycie 2020! - zdrowie uroda

psychoterapia Kraków

Kiedy skorzystać w pomocy terapeuty

Z usług psychoterapeuty można skorzystać w każdej chwili i w każdym momencie, jeśli tylko czujemy, że przydałaby nam się pomoc specjalisty. Psychoterapia ma na celu niesienie pomocy pacjentom z różnymi problemami, które można r

Jak  znaleźć psychologa - odkrycie 2020! - zdrowie uroda psychoterapia Kraków
ozwiązać stosując metody psychologiczne. Celem psychoterapii jest polepszenie samopoczucia pacjenta. Do terapeuty powinniśmy się udać zwłaszcza wtedy, gdy doświadczamy poczucia kryzysu, obniżenia poziomu satysfakcji z rzeczy, które kiedyś sprawiały radość. Także w sytuacjach problemów interpersonalnych, trudności z nawiązywaniem relacji oraz utrzymywaniem związków, psychoterapia może być dobrym pomysłem. Pójście do psychoterapeuty jest wskazane podczas stanów depresyjnych, stanów lękowych oraz odczuwania bólów somatycznych, niepotwierdzonych diagnozą lekarską. Z usług psychoterapeuty korzystają także osoby, które doświadczyły jakiejś traumy na skutek jakiegoś wydarzenia lub sytuacji. Problemy, z którymi można zwrócić się po pomoc do psychoterapeuty, są bardzo różnorodne i zindywidualizowane.


Psychoterapia behawioralna

Podejście poznawczo-behawioralne jest jednym z wielu nurtów stosowanych w psychoterapii. Psychoterapia poznawczo-behawioralna współcześnie coraz bardziej zyskuje na popularności i jest jedną z najczęściej oferowanych psychoterapii. Cechą charakterystyczną psychoterapii behawioralnej jest to, że skupia się ona na zachowaniu człowieka, jako na naturalnej reakcji na bodźce. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest nowszą odmianą terapii behawioralnej. Psychoterapia poznawczo-behawioralna odwołuje się do pewnych założeń teoretycznych, zgodnie z którymi objawy psychopatologiczne, dysfunkcjonalne zachowania oraz emocje można wyjaśnić na podstawie teorii uczenia się oraz pośredniczącej roli procesów poznawczych. Psychoterapię poznawczo-behawioralną stosuje się przy konkretnym problemie, jak na przykład przy różnego rodzaju fobiach. W ramach psychoterapii poznawczo-behawioralne można wyróżnić bardziej szczegółowe nurty, takie jak terapia schematów. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana sposobu myślenia oraz modyfikacja zachowań, żeby poprawić jakość życia pacjenta.


Usługi psychoterapeutyczne

Współcześnie wiele osób zmaga się z różnymi problemami, a tym samym w ramach pomocy chodzi na psychoterapię. Psychoterapeuta oferuje różnego rodzaju usługi terapeutyczne, które pomagają klientom w uporaniu się z danym problemem. Psychoterapeuta może oferować psychoterapię indywidualną, z której korzysta największe grono pacjentów. Ponadto istnieją także terapie małżeńskie, terapie grupowe, a niektórzy psychoterapeuci oferują także prowadzenie psychoterapii w języku angielskim. Psychoterapia indywidualna może być prowadzona w ramach różnych nurtów terapeutycznych, w zależności od specjalizacji terapeuty oraz problemu, z którym zmaga się pacjent. Psychoterapeuta może także oferować różnego rodzaju szkolenia oraz treningi i warsztaty rozwoju osobistego. Świadczenie usług terapeutycznych i korzystanie z określonych metod psychologicznych jest dopasowane do potrzeb indywidualnego pacjenta, do problemu z którym się zmaga oraz efektywności określonej terapii. Psychoterapia może pomoc w rozwiązaniu wielu problemów natury psychologicznej.


Kwalifikacje zawodowe psychoterapeuty

Psychoterapeuta jest osobą, która posiada odpowiednie wykształcenie oraz kwalifikacje do prowadzania psychoterapii. Psychoterapeuci mogą się specjalizować w poszczególnych nurtach psychoterapii. Obecnie w Polsce nie ma konkretnych wymagań regulujących, kto dokładnie może wykonywać zawód psychoterapeuty. Jednak żeby zostać psychoterapeutą powinno się ukończyć odpowiednie studia magisterskie, a później specjalny kurs podyplomowy. Szkolenie podyplomowe w zakresie psychoterapii może dotyczyć różnych nurtów terapeutycznych, jak na przykład terapii poznawczo-behawioralnej. Psychoterapia jest prowadzona osobę, która posiada kwalifikacje umożliwiające pracę jako terapeuta w ramach danego nurtu psychoterapeutycznego. Ponadto żeby pracować jako psychoterapeuta, osoba sama musi odbyć własną psychoterapię, najczęściej podczas trwania szkolenia. Dobry psychoterapeuta musi być osobą godną zaufania, która posiada odpowiednią wiedzę specjalistyczną z zakresu psychologii oraz jest zaznajomiona z metodami pracy z pacjentem.